Głównej zawartości


Dzień Wiedzy o Anosmii„Dzień Wiedzy o Anosmii”

Anosmia to nabyty lub rzadziej wrodzony całkowity brak funkcji węchu. Obchody święta zostały zapoczątkowane przez Daniela Schein, amerykańskiego mężczyzny z zaburzeniami węchu i mają na celu zwrócenie uwagi i popularyzację wiedzy o tym schorzeniu. Zmniejszona zdolność do wyczuwania zapachów to hiposmia. Do najczęstszych przyczyn nabytej anosmii zalicza się wirusowe zakażenia górnych dróg oddechowych (około 18–45% przypadków), choroby nosa i zatok (7–56%) oraz następstwa urazu głowy (8–20%). Wrodzona anosmia stanowi tylko około 4% przypadków tego zaburzenia.


Jubileusz Służby Zdrowia 200lecie Diecezji„Jubileusz Służby Zdrowia 200lecie Diecezji”

17 lutego w Sandomierzu miały miejsce Diecezjalne Obchody Jubileuszu Służby Zdrowia w ramach przypadającego w tym roku 200-lecia Diecezji Sandomierskiej. Obchody ropzpoczęły się mszą świętą o godzinie 10:00 w Kościele pod wezwaniem Chrystusa Króla Jedynego Zbawiciela Świata przy ulicy Dobkiewicza 12. Po mszy świętej odbyła się konferencja w Domu Księży Pallotynów połączona z promocją Nowej Karty Pracowników Służby Zdrowia. Była to uroczystość całego środowiska medycznego z regionu. Dyrektorzy szpitali z Sandomierza, Tarnobrzega, Nowej Dęby, Ostrowca Świętokrzyskiego i kilku innych placówek działających na terenie Diecezji Sandomierskiej, oraz towarzyszący im lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, pracownicy lecznic oraz przedstawiciele duchowieństwa, samorządowcy i parlamentarzyści brali udział w uroczystym nabożeństwie w Kościele Chrystusa Króla Zgromadzonych powitał Janusz Sikorski, dyrektor Specjalistycznego Szpitala Ducha Świętego w Sandomierzu.


Podpisano pre-umowy na dofinansowanie projektów z RPO Województwa Świętokrzyskiego„e-rejestracja dla Poradni Specjalistycznych”

Zachęcamy do skorzystania z e-rejestracji w Szpitalu Specjalistycznym Ducha Świętego w Sandomierzu. Aktualnie możliwość zarejestrowania się na wizytę poprzez internet możliwe jest poprzez system MPI (Medyczny Portal Informacyjny). Prócz szybkiego zaplanowania wizyty w zaciszu domowym system ma możliwość sprawdzania wyników zarówno badań laboratoryjnych jak i diagnostycznych. Istnieje także możliwość przypisania osób z rodziny jako podopiecznych, planowania ich wizyt oraz śledzenia wyników badań.


Świętokrzyskie Forum Psychiatrii Środowiskowej„Świętokrzyskie Forum Psychiatrii Środowiskowej w Sandomierzu”

Dnia 9 lutego w hotelu "SARMATA" w Sandomierzu odbyło się Świętokrzyskie Forum Psychiatrii Środowiskowej. Tematyka spotkania obejmowała m. in.: Reformy w Psychiatrii,  Program Ochrony Zdrowia Psychicznego w woj. Świętokrzyskim jak również tematy dotyczące zatrudnienia chronionego - projekt powstania ZAZ w Sandomierzu oraz wystąpienia przedstawicieli Zespołów Leczenia Środowiskowego woj. Świętokrzyskiego.


Podpisano pre-umowy na dofinansowanie projektów z RPO Województwa Świętokrzyskiego„Podpisano pre-umowy na dofinansowanie projektów z RPO Województwa Świętokrzyskiego”

30 stycznia br. w  Starostwie Powiatowym w Sandomierzu pre-umowy na dofinansowanie projektów uroczyście podpisali Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas i Członek Zarządu Województwa Marek Szczepanik oraz Burmistrz Sandomierza Marek Bronkowski, Wójt Gminy Łoniów Szymon Kołacz oraz Dyrektor Szpitala Specjalistycznego Ducha Świętego w Sandomierzu Janusz Sikorski. Gości przywitał gospodarz Powiatu Starosta Sandomierski Stanisław Masternak. 


ZIP przez Profil Zaufany„ZIP przez Profil Zaufany”

Chcesz poznać historię swoich wizyt u lekarza lub dowiedzieć się, ile kosztowało twoje leczenie? A może chcesz sprawdzić swoje zrealizowane recepty? Wszystkie te informacje znajdziesz w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta (ZIP).
Od teraz możesz korzystać z ZIP z pomocą Profilu Zaufanego.
Z takiego udogodnienia może korzystać każdy, kto jest ubezpieczony.


Platynowy Certyfikat Europejskiej Organizacji Udarowej„Platynowy Certyfikat Europejskiej Organizacji Udarowej”

Z inicjatywy Prezydenta ESO prof. Valerii Caso ośrodkom udarowym w Europie przyznawane są certyfikaty jakości. Podczas odbywającej się w dniu 7 grudnia w Warszawie konferencji „Co nowego w udarze w 2017? Zastosowanie praktyczne.” lider inicjatywy „Angels” w Europie Thomas Fischer z Niemiec oraz Przewodnicząca Sekcji Naczyniowej Polskiego Towarzystwa Neurologicznego Prof. Anna Członkowska wręczyli trzy diamentowe i dwa złote certyfikaty dla ośrodków udarowych w Polsce. Platynowy certyfikat przyznano Sandomierskiemu Ośrodkowi Neurologii Szpitala Świętego Ducha w Sandomierzu.