Głównej zawartości


Neurochirurgia na Europejskim poziomieNeurochirurgia na Europejskim poziomie"

W Oddziale Neurochirurgii Szpitala Specjalistycznego Ducha Świętego w Sandomierzu odbyła się pierwsza w Polsce zakończona sukcesem operacja z użyciem innowacyjnych, prętów tytanowych. Są one personalizowane dla konkretnego pacjenta zgodnie z parametrami sagital balance, korygujące zmiany skoliotyczne kręgosłupa z towarzyszącymi, zaawansowanymi zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa. Doprowadziły one do niestabilności o charakterze kręgozmyku na poziomie L4 i L5 co spowodowało postępujący niedowład kończyn dolnych z towarzyszącymi bólami nasilającymi się głównie przy zmianie pozycji ciała.

Zastosowanie przygotowanych specjalnie dla chorego implantów pozwoliło skorygować zmiany skoliotyczne i zwyrodnieniowe. Dokonać odbarczenia w efekcie czego już w pierwszych dniach po operacji obserwowano znaczą poprawę stanu klinicznego i ustąpienie dolegliwości bólowych.

Pręty były przygotowywane pod nadzorem zespołu inżynierów francuskich. Liderem tego typu operacji na terenie Europy są specjaliści z Francji wykonujący tego typu zabiegi, z tego typu implantami od ok 2 lat.