Mniej inwazyjnie na Oddziale Chirurgii„Bezpieczeństwo w szpitalu oczami pacjenta"

W dniach 29-30 października 2019 roku w świetlicy Szpitala Specjalistycznego Ducha Świętego w Sandomierzu odbył się cykl szkoleń pod tytułem ,,Bezpieczeństwo w szpitalu oczami pacjenta”.  Spotkanie skierowane było do całego personelu naszego zakładu. Prezentację prowadził Pan Łukasz Gabryel Medical Manager firmy Ansell - globalnego producenta markowych rękawic chirurgicznych. Autorska prezentacja dotyczyła bezpieczeństwa pacjenta w środowisku szpitalnym i opierała się między innymi na własnych doświadczeniach w tym zakresie. Myślą przewodnią spotkania było właściwe postępowanie z najcześciej używanym narzędziem w szpitalu, a mianowicie z rękami oraz działaniami mającymi na celu redukcję ryzyka przenoszenia zakażeń.


Mniej inwazyjnie na Oddziale Chirurgii„Program żywienia Dieta Mamy"

Od dnia 01.11.2019r. w Szpitalu Specjalistycznym Ducha Świętego w Sandomierzu pod kierownictwem Dyrektora dr n. med. Marka Kosa uczestniczymy w programie pilotażowym ,,Standard szpitalnego żywienia kobiet w ciąży i w okresie poporodowym- Dieta Mamy”.  Głównym celem programu jest wdrożenie odpowiedniego modelu żywienia kobietom w ciąży i w okresie poporodowym, hospitalizowanym w oddziałach naszego szpitala oraz propagowanie zasad zdrowego odżywiania wśród pacjentek po zakończeniu hospitalizacji. Posiłki podawane kobietom w ciąży i w okresie poporodowym są przygotowywane w oparciu o jadłospis nadzorowany przez dietetyka, który zawiera informacje o składzie produktów w posiłku, wartości energetycznej i odżywczej oraz obecności alergenów. 


Mniej inwazyjnie na Oddziale Chirurgii„Mniej inwazyjnie na Oddziale Chirurgii"

Nowocześnie i w sposób znacznie mniej inwazyjny dla pacjenta będą wykonywane zabiegi usunięcia przepukliny w Szpitalu Specjalistycznym Ducha Świętego w Sandomierzu. Lekarze będą przeprowadzać takie zabiegi nowoczesną metodą leczenia tego typu schorzeń. Już niedługo pacjenci będą mogli skorzystać z możliwości usunięcia swojej dolegliwości metodą laparoskopową. Jednym z przykładów jest systematyczne wprowadzanie nowoczesnych metod leczenia, które tym razem zostały wprowadzone na oddział chirurgii. Na bloku operacyjnym w ramach szkolenia lekarzy chirurgów odbywały się zabiegi pokazowe, które poprowadził lek. med. Remigiusz Żebrowski. Specjalista chirurgii minimalnie inwazyjnej podkreśla, że zalet laparoskopowych operacji jest wiele. Relację można oglądnąć - SandomierzTV [link]


Program Damy Radę„Program Damy Radę"

Dnia 06.09.2019 podpisany został list intencyjny pomiędzy SSDŚ reprezentowanym przez Dyrektora Szpitala dr n. med. Marka Kosa w Sandomierzu, a Fundacją TZMO SA „Razem Zmieniamy Świat ” z siedzibą w Toruniu, która to rozpostarła skrzydła nad programem Damy Radę. Jest to program ogólnopolski rekomendowany przez Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych, a tworzony we współpracy z interdyscyplinarną grupą profesjonalistów. W ramach programu realizowany jest projekt edukacyjny ,,Wyjdę ze szpitala i co dalej’’, który ma za zadanie pomóc opiekunom rodzinnym oraz wesprzeć personel medyczny w codziennej pracy. Dużym wsparciem dla naszych pielęgniarek oddziałowych okazały się warsztaty szkoleniowe przeprowadzone w dniu 13.09.2019 na  terenie naszego zakładu  przez ambasadorkę Fundacji ,,Razem Zmieniamy Świat”, które wyjaśniły zasady realizacji projektu.


Marsz PierWsi w Sandomierzu„Marsz PierWsi w Sandomierzu"

„Marsz Pier[w]si” pod hasłem „Weź nie gadaj, weź się zbadaj” odbył się w Sandomierzu w sobotę, 4 października. Jego celem było zachęcenie pań do wykonywania badań profilaktycznych piersi i szyjki macicy oraz panów do badań jąder oraz prostaty. Była to już szósta edycja tego wydarzenia.Imprezę poprowadził Krzysztof Kwiecień z Sandomierskiego Centrum Kultury. Gości powitała Grażyna Rękas, prezes sandomierskiego klubu „Amazonki”. Następnie głos zabrali przybyli goście, w tym między innymi Aneta Przyłucka, sekretarz miasta Sandomierza, która podziękowała Amazonkom za działalność na rzecz wsparcia kobiet borykających się z chorobą nowotworową oraz wyraziła radość z przybycia tak wielu kobiet z klubów Amazonek z całego województwa świętokrzyskiego i nie tylko. Szczególnie widoczne były Amazonki z Ostrowca Świętokrzyskiego.


Minister Marek Balicki z wizytą w SSDŚ„Minister Marek Balicki z wizytą w SSDŚ"

Dnia 24.09.2019r. odbyła się specjalna konferencja prasowa w związku z realizacją pilotażowego programu dotyczącego opieki nad pacjentem psychiatrycznym i jego rodziną w ramach którego tworzone w Sandomierzu jest Centrum Zdrowia Psychicznego. Szpital wizytował obecny pełnomocnik ministra zdrowia ds. reformy w psychiatrii, Marek Balicki, który ocenił obecne działanie placówki. Jak dodał sandomierska lecznica jest pionierem wśród ośrodków, które podjęły się utworzenia takich leczniczych instytucji. O tym, jak zmienią się warunki leczenia i pobytu dla pacjentów mówiła ordynator oddziału psychiatrii, Renata Mirowska – Masternak.  Relację z tego wydarzenia Sandomierz TV można oglądnąć pod linkiem.


Podziękowania od Oddziału Medycyny Paliatywnej„Podziękowania od Oddziału Medycyny Paliatywnej"

Oddział Medycyny Paliatywnej Szpitala Specjalistycznego Ducha Świętego w Sandomierzu pragnie serdecznie podziękować za dar w postaci pieluchomajtek marki Semi. Dziękujemy za wyraz dobroci i chęci niesienia pomocy. Życzymy tym samym wszystkiego dobrego i mamy nadzieję, że okazana dobroć wróci do Pani ze zdwojoną siłą. Dziękujemy w imieniu pacjentów oddziału jak i personelu medycznego.