Platynowy Certyfikat Europejskiej Organizacji Udarowej„Bezpieczna infuzja i optymalna płynoterapia”

Dbając o bezpieczeństwo pacjenta w Szpitalu Specjalistycznym Ducha Świętego w Sandomierzu dnia 28.05.2024 w świetlicy szpitalnej odbyło się szkolenie dedykowane pielęgniarkom oddziałowym/koordynującym oraz Pielęgniarskim Zespołom ds. Żywienia. Tematem szkolenie była „Bezpieczna infuzja i optymalna płynoterapia”.

W trakcie spotkania omówiono wytyczne i rekomendacje dotyczące dożylnej podaży leków w systemie zamkniętym. Szkolenie przeprowadziła Pani Dorota Pomianek przedstawiciel medyczny firmy Fresenius Kabi.

Badania pokazują, że u około 90% hospitalizowanych pacjentów stosowany jest dostęp dożylny. 60% poważnych i zagrażających ich życiu błędów zdarza się w trakcie terapii dożylnej. Terapia infuzyjna oznacza zastosowanie elementów linii naczyniowej gwarantujących pracę w zamkniętym systemie infuzyjnym oraz rygorystyczną realizację procedur. Wszystkie czynności wiążące się z podaniem leku dożylnie, wymagają jak największej ostrożności, zachowania bezpieczeństwa w celu uniknięcia zanieczyszczenia leku lub przeniesienia drobnoustrojów do organizmu pacjenta.

Po pierwsze: TEORIA 

 

Po drugie : PRAKTYKA