Światowy Dzień OsteoporozyŚwiatowy Dzień Osteoporozy

Osteoporoza jest chorobą kości. Jest to często spotykane schorzenie charakteryzujące się  postępującym ubytkiem masy kostnej, zmniejszeniem gęstości kości oraz zmianą w ich budowie, co sprawia, że kości stają się słabsze i bardziej kruche, zwiększając prawdopodobieństwo wystąpienia złamań. Często kojarzy się ze starszym wiekiem, ale są również inne czynniki, które mogą powodować tę chorobę lub zwiększyć ryzyko jej wystąpienia. Może występować zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet we wszystkich grupach wiekowych; jednak częściej występuje u kobiet po menopauzie i stanowi wtedy poważny problem zdrowotny. 

Jest to to choroba podstępna, rozwijająca się przez wiele lat bez wyraźnych objawów. Bardzo często pierwszym objawem jest złamanie kości, w wyniku minimalnych urazów.

 Złamania mogą prowadzić do:

• przewlekłego bólu,
• ograniczenia samodzielności,
• inwalidztwa,
• nawet śmierci.

Ruch, dieta z odpowiednim spożyciem wapnia i odrzucenie używek to podstawa profilaktyki.

Jak rozpoznać osteoporozę?

Postawą diagnozy jest badanie densytometryczne – badanie masy kostnej. Zwykle sprawdza się kręgosłup lędźwiowy i/lub biodro. Oprócz badań masy kostnej wykonuję się badania laboratoryjne i rentgenowskie, głównie kręgosłupa.

Podsumowanie:

Osteoporoza to podstępna choroba cywilizacyjna, powszechnie występująca we wczesnym społeczeństwie. Dysponujemy dziś metodami zdolnymi do  jej wykrywania, dostępne są też skuteczne leki, znacząco zmniejszające ryzyko złamań.

Wspólnym wysiłkiem pacjentów i personelu medycznego możemy ograniczyć medyczne i społeczne konsekwencje osteoporozy – „cichej epidemii” i „cichego złodzieja kości”.