Wernisaż w kawiarni Akwarium 23 luty Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją został wprowadzony w 2001 roku z inicjatywy Ministra Zdrowia. Depresja, według Światowej Organizacji Zdrowia, to jedna z najpoważniejszych chorób na świecie, na którą obecnie cierpi ponad 350 milionów osób i zajmuje czwarte miejsce wśród najczęstszych schorzeń . Mimo, że istnieją skuteczne metody leczenia depresji, to korzysta z nich mniej niż 50%, a w niektórych państwach mniej niż 10% chorych. Najgroźniejszym objawem depresji są myśli samobójcze. Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja może być przyczyną aż 800 000 samobójstw rocznie.
 

 

Obchody tego dnia mają na celu zwiększenie świadomości na temat depresji oraz zachęcenie osób dotkniętych chorobą do szukania pomocy i podejmowania leczenia.

 

Pierwsze objawy depresji często pozostają niezauważone, nie tylko przez bliskich, ale nawet samych pacjentów. Jeśli jednak występują u Ciebie poniższe objawy, warto rozejrzeć się i umówić na konsultację u lekarza:  

• Jesteś smutny przez większą część dnia, niemal codziennie. Często płaczesz. 

• Nic Cię nie cieszy. Nie jesteś zainteresowany wykonywaniem codziennych czynności przez większą część dnia, prawie każdego dnia. 

• Czujesz się zmęczony prawie każdego dnia. 

• Twój apetyt się zmienił, straciłeś lub przybrałeś na wadze. 

• Źle sypiasz, cierpisz na bezsenność lub nadmierną senność. 

• Czujesz się podniecony lub niespokojny, inni też to zauważają. 

• Masz trudności ze skupieniem uwagi i myśleniem niemal każdego dnia. Nawet proste zadania wydają się trudne do rozwiązania, a decyzje niemożliwe do podjęcia. 

• Czujesz się bezużyteczny i masz poczucie winy prawie codziennie. 

• Odczuwasz napięcie. 

• Myślisz o śmierci, o samobójstwie. 

NIE LEKCEWAŻ TYCH OBJAWÓW! SKORZYSTAJ Z POMOCY LEKARZA! 

Nieleczona depresja może się nasilać. Im wcześniej udasz się do lekarza i rozpoczniesz leczenie tym większe są szanse na trwały powrót do zdrowia. 

Pamiętaj, Twój lekarz rodzinny może również zdiagnozować i leczyć farmakologicznie u Ciebie epizod depresyjny. Leki, które pomogą Ci w tym czasie nie muszą być przepisywane tylko i wyłącznie przez lekarza specjalistę z zakresu psychiatrii. 

WAŻNE: Do lekarza psychiatry nie trzeba mieć skierowania, nie obowiązuje też rejonizacja. 

Ponadto osoby potrzebujące wsparcia mogą skorzystać z działającego siedem dni w tygodniu całodobowego telefonu 800 70 22 22 w Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym.

 

Podobnie działa Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – całodobowo, siedem dni w tygodniu, tel. 800 12 12 12

Jeśli ktoś ma informacje dotyczące zagrożenia życia lub zdrowia, może zadzwonić też pod numer alarmowy: 112