Szpital będzie miał mammograf"Obchody 40lecia szpitala w nowej lokalizacji"

W dniu 2 września 2022 roku Szpital Specjalistyczny Ducha Świętego w Sandomierzu zorganizował uroczyste obchody 40-lecia funkcjonowania placówki w obecnym umiejscowieniu przy ulicy dr. Zygmunta Schinzla. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Bazylice Katedralnej z licznym udziałem pracowników szpitala i zaproszonych gości pod przewodnictwem ks.biskupa Edwarda Frankowskiego. Następnie uczestnicy przeszli do Zamku Królewskiego, w którym odbyła się część oficjalna uroczystości. Na początku został wprowadzony sztandar , a następnie goście zostali powitani przez dyrektora  Szpitala Specjalistycznego Ducha Świętego w Sandomierzu dr. Marka Kosa.

Uczestnikom uroczystości  została przedstawiona w krótkim zarysie historia placówki od czasu jej powstania. Historia  naszego szpitala sięga końca XIII wieku, kiedy to kasztelan krakowski Żegota wprowadził do Sandomierza Kanoników Regularnych Świętego Ducha de Saxia i ufundował dla nich przy Bramie Opatowskiej kościół, klasztor i szpital, który funkcjonował w tej lokalizacji do 1982 roku. 12.05.1982 roku szpital został przeniesiony do nowego pięciokondygnacyjnego budynku przy ulicy dr. Zygmunta Schinzla i funkcjonuje w obecnej lokalizacji do dzisiaj , ale znacznie bardziej rozbudowany. Następnie dyrektor Marek Kos przestawił  w formie prezentacji  bieżącą działalność szpitala jak i plany inwestycyjne na przyszłość. Doktor Marek Kos w swoich wypowiedziach nie ukrywał, że ostatnie lata działalności to ogromny rozwój szpitala związany zarówno z inwestycjami, jak i informatyzacją szpitala, oraz kupnem sprzętu medycznego i rozszerzeniem działalności  w zakresie specjalistyki. Mówiąc o zmianach jakie zaszły na przestrzeni minionych lat bez wątpienia należy powiedzieć o wzroście ilości łóżek dla pacjentów i zwiększenie oferty medycznej. Obecnie szpital posiada 489 miejsc do hospitalizacji pacjentów i 52 miejsca dziennie na 24 oddziałach, z czego 21 to oddziały szpitalne. W szpitalu pracuje 1100 osób. Gościom została także przedstawiona prezentacja multimedialna- „szpital wczoraj, dzisiaj i jutro”.

W drugiej części uroczystości naszym pracownikom zostały wręczone medale i odznaczenia. Złotym Krzyżem Zasługi została uhonorowana lek. Małgorzata Jurczyk-Stachyra, Srebrny Krzyż Zasługi otrzymała mgr. Małgorzata Surowiec i dr. Marek Kos, zaś Brązowe Krzyże Zasługi otrzymali lek. Renata Mirowska-Masternak i lek. Mirosław Wiater. Ponadto wręczono liczne  Odznaki Honorowe Ministra Zdrowia „Za Zasługi dla Ochrony Zdrowia”.

Uroczystość została uświetniona obecnością licznie przybyłych przedstawicieli władz wojewódzkich i samorządowych , w tym  wojewody świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza, Marka Jońcy  członka Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, starosty sandomierskiego Marcina Piwnika, burmistrza Sandomierza Marcina Marca, członków Zarządu Powiatu , członków Rady Miasta , dyrektorów sąsiadujących szpitali , oraz burmistrzów i wójtów sąsiednich miast i gmin, a także byłych dyrektorów naszej placówki Zofii Wilczyńskiej i Adama Satławskiego. .Niemal wszyscy zaproszeni goście zabierali głos, gratulując zarówno dyrekcji jak i pracownikom naszego szpitala. Zostały także odczytane listy gratulacyjne posłów na Sejm Rzeczypospolitej polskiej –poseł Agaty Wojtyszek i posła Marka Kwitka. List gratulacyjny przesłał także poseł Władysław Kosiniak –Kamysz. W imieniu samorządowców gmin powiatu sandomierskiego, którzy wspólnie złożyli dyrekcji gratulacje głos zabrała burmistrz Koprzywnicy Aleksandra Klubińska. - Życzymy państwu wszystkiego co najlepsze i dziękujemy za ogromne wsparcie i każdy uśmiech - mówiła burmistrz Klubińska. - Dziękujemy za pomocną dłoń i życzymy kolejnych, pięknych jubileuszy. Bardzo dobrą ocenę za działalność Specjalistycznemu Szpitalowi Ducha Świętego i pracownikom wystawiła przybyła na uroczystość pani Małgorzata Kiebzak Dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, która stwierdziła, że z punktu widzenia płatnika szpital w Sandomierzu, to jeden z najlepszych szpitali powiatowych w województwie świętokrzyskim, który w ostatnim czasie bardzo prężnie się rozwija. Pani Dyrektor oceniając placówkę jako wzorową, podkreśliła duże zaangażowanie dyrektora Marka Kosa  w pozyskiwaniu kontraktów jak również bardzo duże wykonanie kontraktów na tle innych, powiatowych szpitali,  wynikające z dużego zaangażowania pracowników naszego szpitala.

Każda uczestnik uroczystości jubileuszowych otrzymał w formie pamiątki biuletyn i okolicznościowy medal.

Dyrekcja Szpitala Specjalistycznego Ducha Świętego w Sandomierzu dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tak pięknej uroczystości oraz wszystkim, którzy te uroczystość uświetnili swoja obecnością, składa serdeczne gratulacje wszystkim odznaczonym i życzy wszystkim pracownikom dalszych owocnych lat pracy wykonywanej w zdrowiu i satysfakcji.