Pralnia szpitalna

Kierownik:                                         
Płaneta Beata                                                         

Telefony:

(15) 83 30 573 - Kierownik
(15) 83 30 784 - Część brudna
(15) 83 30 782 - Część czysta  

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pralnia z uwagi na specyfikę pracy podzielona jest na część brudną i część czystą.                              
W części  brudnej odbywa się ważenie, sortowanie i pranie dostarczonej bielizny szpitalnej, pościeli i pozostałego asortymentu ( poduszki, kołdry, koce, materace , pokrowce na materace, ściereczki, worki na pościel, nakładki na mopy). Bielizna szpitalna jest podzielona na bieliznę reżimową i ogólnoszpitalną. W zależności od takiego podziału stosowane są odpowiednie technologie prania. Każdy proces prania i dezynfekcji przebiega jednoczasowo z obróbką termiczno- chemiczną i jest nadzorowany przez  zatrudnione w tej części  praczki. Do prania i dezynfekcji używane są środki dopuszczone do obrotu i użytkowania posiadające atesty Państwowego Zakładu Higieny.

W części czystej odbywa się suszenie, prasowani i maglowanie. W tej części pracują prasowaczki. Przygotowana pościel i odzież ochronna  są układane  asortymentowo  na poszczególne oddziały i komórki szpitala w sortowni czystej bielizny. Następnie pakowane i wydawane w sposób ograniczający jej kontakt z czynnikami, które mogłyby spowodować zakażenie lub zabrudzenie.

Między stroną brudną i czystą jest zapewniona bariera higieniczna poprzez fizyczny i funkcjonalny podział na ww. strefy.

Jakość wypranej bielizny pod względem czystości mikrobiologicznej oraz skuteczności dezynfekcji termiczno-chemicznej jest sukcesywnie sprawdzana poprzez pobieranie próbek czystościowych.

Osoby pracujące przy maszynach  i urządzeniach  są przeszkolone  i posiadają  uprawnienia do ich eksploatacji.

W Pralni funkcjonuje także szwalnia, gdzie dokonuje się niezbędnych napraw krawieckich.

Personel [ pobierz ]